האם מותר להשתמש בפונטים למוצרים מסחריים להדפסה? ומה לגבי מכירה מחדש של עיצובים שלי?

הערה: הדף הזה נועד להסביר בכלליות והוא אינו שלם, אם תחפשו היטב, תמצאו בו 'חורים', אך מטרתו היא לתת הסבר כללי על השימוש המותר בפונטים. במידה ומשהו לא מובן בבהירות, מרגיש לא הגיוני או שלדעתכם מבטל את תכניותכם באופן לא צודק, אעריך אם תודיעו לי – זה חשוב לי לדעת מה אתם חושבים ואני פתוח לשמוע תמיד על הצעות לשיפור.


במידה ותרצו לעשות שימוש מסחרי למוצרים מעוצבים כגון ספלים, פוסטרים למכירה, מדבקות למכירה או כל שימוש אחר, תוכלו לעשות זאת תחת התנאים הבאים (בסוף הדף יש דוגמאות):

 1. ספציפיות – רק במידה ומדובר במיתוג לעסק או מיתוג לאירוע מסויים.
 2. יצירתיות – ביצירה חייבת להיות מעורבת יצירתיות והתאמה אישית – אין להשתמש במילים או באותיות/תווים/קישוטים של הפונטים כשהם עומדים כשלעצמם, אלא צריך לעצב איתן משהו וליצור בעזרתן משהו חדש ושונה מאיך שהתקבלו על ידי הפונט.
 3. אנושיות – עיצוב בפונטים צריכה להיווצר באופן אנושי. הפקה שנעשת בעזרת מערכת דיגיטלית לא מתאפשרת.
 4. חומר גלם – אין למכור מחדש את המילים או האותיות בתור חומר גלם כשלעצמו.
 5. מכירה מחדש – מכירת המוצר צריכה להתבצע על ידי בעל הרשיון – לא על־ידי צד ג'. כלומר אין ליצור עיצוב ולמכור אותו באופן מסחרי וכמותי לחנויות (פיזיות כמו מקס סטוק ודומיהם, או דיגיטליות כמו ShutterStock) כדי שיבצעו מכירה־מחדש (reseller). אבל אם אתם רוצים למכור את היצירות שלכם דרך העסק שלכם, אין בעיה שתהיה לכם חנות (פיזית או דיגיטלית) ותמכרו את היצירות שלכם דרכה.
 6. קיבעון – על היצירה שאתם מוכרים להיות קבועה. קבצים פתוחים שניתן לפתוח ולערוך אינם ניתנים למכירה.
 7. תבניתיות והתאמה אישית – יש להשתמש בפונטים בצורה ייחודית לכל לקוח, לפיכך אין להשתמש בפונטים בצורה תבניתית. לדוגמה, אין לעצב מוצר או עיצוב פעם אחת ולשנות רק את הכיתוב (שם הלקוח) כדי למכור ללקוחות שונים את אותו העיצוב עם 'כיתוב בהתאמה אישית', אלא יש לעצב משהו ייחודי לכל לקוח בנפרד, ולא לפי תבניות מעוצבות מראש.

במידה ותרצו להשתמש בפונטים באופן שחורג מהתנאים הללו, תמיד תוכלו ליצור קשר ולספר על הסיטואציה שלכם, אני שמח לקבל נקודות מבט חדשות שאולי לא נתקלתי בהן.

כדי לנסות להיות ברור יותר, הנה מספר דוגמאות מותרות ולא מותרות:

דוגמאות מותרות:

 • אם אתם רוצים להדפיס ספר ילדים והפונט מופיע בכריכה או בתוכו, זה מותר כי מוגדר כחלק ממיתוג לעסק מסויים, וגם כי נעשה שימוש יצירתי.
 • אם אתם רוצים להדפיס ספל עם מיתוג לאירוע ריצה שמתקיים בזמן מסויים, זה מותר אם מדובר בחלק ממיתוג לאירוע מסויים ובעיצוב יצירתי.
 • אם אתם רוצים ליצור מדבקות לאירוע יום הולדת של הילד/ה שלכם, אין בעיה כי מדובר במיתוג לאירוע מסויים.
 • אם אתם רוצים לעצב פוסטר עם משפט השראה, להדפיס ולמכור אותו, הדבר אפשרי כל עוד אתם יוצרים משחק טיפוגרפי ועיצובי, מותאם אישית למשפט הזה, ומוכרים את הפוסטר שלכם כיצירה קבועה ולא משתנה (ולא כקובץ פתוח שאפשר להזיז או לשנות את המילים או האותיות). כדי לקבל הבנה ויזואלית, הנה דוגמה למשהו שאפשר לעצב ולהדפיס ולמכור, הנה עוד אחת ואחת אחרונה.
 • אם אתם רוצים לעצב מדבקות "יום הולדת שמח" שנעשו עם הפונט ולמכור את המדבקות האלה, זה בסדר כל עוד זה נמכר תחת המותג של בעל הרשיון, וכל עוד נעשה עיצוב יצירתי עם המילים (כמו הזזה שלהן או יצירת קומפוזיציה ספציפית ומעניינת), ולא רק 'הוקלדו במקלדת' ונשלחו להדפסה.

דוגמאות לא מותרות:

 • אם אתם רוצים ליצור מדבקות של אותיות ה־א–ב בפונט מסויים כדי למכור אותן, זה לא אפשרי, כי מדובר בחומר גלם שנארז ונמכר מחדש.
 • אם אתם חנות מתנות ומתכוונים למכור ספל, בקבוק או חולצה על ידי בחירת עיצוב ושינוי 'טקסט בהתאמה אישית' ע"פ דרישת לקוח ולשלוח את זה ככה להדפסה, זה לא מתאפשר, כי מדובר בעיצוב תבניתי ולא ייחודי פר לקוח. במקום זה, יש לעצב משהו ייחודי לכל לקוח באופן ספציפי ומתואם אישית ולא להשתמש בתבניות שעוצבו מראש.
 • אם אתם מתכוונים למכור או להפיץ קובץ וקטורי פתוח להורדה של משפט שבו האותיות כתובות, זה לא מתאפשר, כי אתם מוכרים את האותיות או המילים כחומר גלם שאותו מעצבים אחרים יכולים לערוך או לשנות.
 • אם אתם חנות אינטרנטית להפקת חולצות, שרשראות או מוצרים אחרים להדפסה עם אפשרות להקליד את הכיתוב עם הפונטים באתר וכך הוא יודפס, זה לא אפשרי, כי העיצוב נעשה על ידי מערכת, ללא שימוש יצירתי, ולא עבר על עיניו המקצועיות של מעצב.

לסיכום: אפשר לעצב עם הפונטים ולמכור דברים שעיצבנו איתם באופן יצירתי וייחודי, אבל לא למכור מילים או את האותיות/תווים/קישוטים של הפונטים כשהם עומדים כשלעצמם.

אם הסיטואציה שלכם שונה או מיוחדת ואתם מתלבטים אם זה השימוש אצלכם מותר, אתם מוזמנים לכתוב לי ואשמח לענות ספציפית למקרה שלכם או לתת אישור ספציפי.